Diyarbakır Barosu: Tahir Elçi suikastı cezasız kalmayacak

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi davasında savcılığın sanık polis memurlarının beraatına ilişkin mütalaa vermesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi davasına ilişkin yazılı açıklamada yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare önünde onlarca kamera kayıttayken katledilen Baro Başkanımız Tahir ELÇİ’nin Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava dosyasına Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 25.04.2024 tarihinde sunulan mütalaada; sanık polis memurlarının beraatına karar verilmesi talep edilmiştir.

Baro Başkanımız Tahir ELÇİ suikastının yaşandığı ilk andan itibaren isteksiz ve etkisiz başlatılan soruşturma yetersiz bir iddianame ile her ne kadar Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde dava ve yargılamaya konu edilmiş ise de soruşturma aşamasındaki suikastın aydınlatılması konusundaki isteksiz tutum kovuşturma sürecinde de devam etmiştir.

Mahkemenin suikastın aydınlatılması yönündeki delillerin toplanmasına ilişkin taleplerimizi reddetmesi, bugün itibariyle tarafımıza tebliğ edilen savcılık mütalaası; ilk günden itibaren suikastı aydınlatma yönünde yargısal ve siyasal bir iradenin olmadığı yönündeki bütün iddia ve görüşlerimizi doğrulamıştır.

Diyarbakır Barosu, Elçi Ailesi ve Tahir ELÇİ’nin tüm hukukçu dostları; failsiz bırakılmak istenen yargılama sürecine karşı etkin bir hukuk mücadelesini sürdürmeye devam edecektir.

Bu vesile ile 12 Haziran 2024 Çarşamba günü saat 10.00’da Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek karar duruşmasına tüm hukukçu dostları ve insan hakları savunucularını Diyarbakır Adliyesine davet ediyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir